Co to jest mulczowanie?
Ściółka to warstwa materiału, którą nakłada się na glebę i wokół roślin. Mulczowanie to zatem nakładanie warstwy ściółki. Może to być wszystko: od żwiru lub chwastów po koński obornik lub kompost.
Dlaczego ściółka? Co daje mulczowanie?
Gleba ogrodowa musi wytrzymać wiele przez cały rok. Zimno, ciepło, deszcz, słońce, wiatr. Wszystkie te zjawiska mają wpływ na trawnik i rośliny. Ziemia ogrodowa wysycha, rosną chwasty, a choroby i szkodniki mają wolną rękę. Zastosowanie warstwy ściółki chroni glebę przed zimnem lub ciepłem oraz zapobiega jej wysychaniu.
Nałożenie warstwy ściółki ma wiele zalet:
- Ściółka zatrzymuje wilgoć w glebie: warstwa ściółki sprawia, że wilgoć nie odparowuje natychmiast, ale dłużej pozostaje w glebie. Zapobiega również zbyt szybkiemu wysychaniu gleby pod wpływem słońca i wiatru.
- Zapobiega chwastom: kolejną zaletą jest fakt, że ściółka może hamować wzrost chwastów, ponieważ rośliny muszą pracować ciężej, aby przeniknąć przez dodatkową warstwę.
- Niektóre rodzaje ściółki zapewniają składniki odżywcze: ściółki organiczne zawierają składniki, które powoli odżywiają rośliny.
- Dobro dla natury: organiczne rodzaje ściółki podczas rozkładu przyciągają chrząszcze, robaki i inne zwierzęta żyjące w glebie, które następnie są zjadane przez ptaki.
- Ściółka niweluje różnice temperatur między dniem a nocą w glebie i pochłania ulewny deszcz.
- Ściółka poprawia strukturę gleby: ciemne, wilgotne i bezpieczne warunki pod i w warstwie ściółki stymulują życie gleby, które kolonizuje warstwę ściółki. To bakterie i grzyby rozpoczynają proces rozkładu, a następnie wspomagane przez np. dżdżownice i inne organizmy. Za każdym razem, gdy „nurkują” z powrotem w ziemi wzdłuż korytarzy i szczelin, zabierają ze sobą materię organiczną i składniki odżywcze. Poprawia to strukturę i stan odżywienia gleby oraz odporność roślin na choroby.
Kiedy ściółkować? Kiedy jest najlepszy czas na mulczowanie?
Ściółkować można przez cały rok. To, jaki materiał zostanie użyty, może zależeć od pory roku. Na przykład martwe szczątki roślin zapewniają jesienią naturalną warstwę ściółki:
► W ogrodzie ozdobnym i warzywnym zimą i wiosną: przed nocnymi przymrozkami
► W ogródku warzywnym: od końca maja stosuje się warstwę ściółki między uprawami w ogródku warzywnym. W momencie gdy nasiona już wykiełkowały i można np. posypać skoszoną trawą między młode rośliny.
► W warzywniku: późną jesienią przykrywa się (nawet do dwudziestu centymetrów grubości) sianem, resztkami pożniwnymi, słomą i materiałem ochronnym.
► W ogródku warzywnym: na początku marca zdjąć okrywę zimową, aby gleba nagrzała się wiosennym słońcem i przygotować glebę do siewu.
► W ogrodzie ozdobnym i warzywnym latem: przy temperaturach około 30°C rośliny nie mają łatwo. Warstwa ściółki może pomóc im przetrwać ten okres suszy.
Jakie są rodzaje ściółki?
Istnieje wiele rodzajów ściółki do wyboru, ale w rzeczywistości istnieją dwie główne grupy: ściółki organiczne i nieorganiczne. Ściółki organiczne to między innymi:
Kompost domowy lub kompost profesjonalny można łatwo nakładać warstwami o grubości od 2 do 10 cm między roślinami.
Zrębki: należy nakładać warstwę zrębków o grubości ponad 5 cm, np. między byliny, krzewy, u podnóża żywopłotu lub na polnej ścieżce w ogrodzie.
Rozdrabniacz ogrodowy do ściółki
Z rozdrabniaczem ogrodowym STIHL możesz szybko zaprowadzić porządek w ogrodzie. Wydajne systemy tnące w mgnieniu oka zamieniają drewno i miękkie odpady ogrodowe w wartościową ściółkę lub kompost.
Trawa: 2 do 3 cm skoszonej trawy. Skoszona trawa używana jako ściółka zwykle rozkłada się bardzo szybko (w ciągu kilku tygodni), dostarczając roślinom głównie azot. Uwaga: jeśli zostanie nałożona grubsza warstwa za jednym razem, może dojść do nagrzania. Nie jest to korzystne dla roślin.
Słoma i siano: należy uważać na nasiona trawy i innych (chwastów) w sianie!
Liście: w dziesięciocentymetrowych warstwach można zastosować jesienne liście w ogrodzie warzywnym lub ozdobnym. Można także po prostu zostawić opadłe liście, z wyjątkiem trawnika.
Wszelkiego rodzaju pozostałości roślinne: gałązki, kora, orzechy, suche łodygi itp.
Jak mulczować?
Mulczowanie jest łatwe! Wystarczy położyć warstwę o grubości 5 cm na ziemi lub wokół roślin. Grubsza warstwa ściółki nie jest konieczna. Zatrzymuje więcej chwastów, ale cebulki i inne rośliny będą miały również większe trudności z przebiciem się przez warstwę o grubości większej niż 5 cm.
Jak przygotować się przed mulczowaniem?
Przed przystąpieniem do mulczowania dobrze jest najpierw przygotować glebę. Pozwoli to zaoszczędzić czas i wysiłek. Należy pozbyć się chwastów, dokładnie wygrabić powierzchnię, aby wygładzić nierówności i dziury. Następnie należy podlać obficie wodą, aby zwilżyć glebę przed nałożeniem ściółki. Wtedy woda dłużej pozostanie w glebie. Po wstępnym przygotowaniu, w zależności od używanego materiału, za pomącą rąk lub łopaty można nałożyć ściółkę. Kolejny krok to wyrównanie nałożonej warstwy, w taki sposób, aby nie „udusić” ani nie uszkodzić roślin.
Gdzie zastosować ściółkę?
- Wokół wiosennych cebul – należy ściółkować wokół cebul kwitnących wiosną, gdy liście obumierają. Ściółka organiczna zapewnia cebulom składniki odżywcze i wilgoć, których potrzebują w danym momencie.
- Pod żywopłoty – oprócz regularnego przycinania żywopłoty nie wymagają zbytniej pielęgnacji. Jednak ich korzenie korzystają z corocznej warstwy ściółki, aby zapewnić roślinom więcej wilgoci i składników odżywczych. Przed mulczowaniem należy upewnić się, że gleba jest wilgotna.
- Wokół bylin zielnych – ciemna ściółka organiczna stanowi dobre podłoże dla bylin. Jeśli byliny zostały podzielone i podlane, warstwa ściółki zapewni im dodatkowy impuls na nowy sezon wegetacyjny.
- Wokół drzew i krzewów owocowych – owocujące drzewa i krzewy potrzebują dużo wilgoci wokół swoich korzeni, zwłaszcza podczas formowania się owoców. Regularne ściółkowanie pomaga utrzymać zdrowe rośliny i zapobiegać chwastom, chorobom i szkodnikom.
Jak gruba może być warstwa ściółki?
Grubość warstwy ściółki zależy od materiału ściółki. W przypadku ścinków trawy najlepiej zachować 3 centymetry. W przypadku innego drobnego materiału 5 centymetrów nałożonego materiału będzie odpowiednia. Jeśli używany jest szorstki, przewiewny materiał, można zwiększyć grubość do maksymalnie 12 centymetrów. Zbyt gruba warstwa wilgotnego materiału organicznego ogranicza dopływ powietrza i może spowodować jego gnicie. Ale zbyt cienka warstwa może również powodować problemy. Szybciej wysycha i może być łatwo roznoszona po ogrodzie przez na przykład ptaki lub wiatr. Wtedy mulczowanie jest po prostu mniej efektywne.
Grubość warstwy ściółki zależy od materiału ściółki. W przypadku ścinków trawy najlepiej zachować 3 centymetry. W przypadku innego drobnego materiału 5 centymetrów nałożonego materiału będzie odpowiednia. Jeśli używany jest szorstki, przewiewny materiał, można zwiększyć grubość do maksymalnie 12 centymetrów. Zbyt gruba warstwa wilgotnego materiału organicznego ogranicza dopływ powietrza i może spowodować jego gnicie. Ale zbyt cienka warstwa może również powodować problemy. Szybciej wysycha i może być łatwo roznoszona po ogrodzie przez na przykład ptaki lub wiatr. Wtedy mulczowanie jest po prostu mniej efektywne.
Mulczowanie trawników, naturalna pielęgnacja bujnej zieleni.
Jak mulczować trawnik? Mulczuj kosiarką!
Ściółka organiczna jest również dobra dla trawnika. Kosząc kosiarką z funkcją mulczowania, trawnik zyskuje naturalne składniki odżywcze, a właściciel trawnika oszczędza czas i energię. Dzieje się tak dlatego, że ścinki nie są gromadzone w pojemniku kosiarki, ale drobno rozdrabniane przez ostrza kosiarki do mulczowania i rozprowadzane po trawniku. W ten sposób łączy się trzy ważne etapy pielęgnacji trawnika: koszenie, usuwanie ścinków i nawożenie gleby. Jest to dobre dla środowiska i dla twojego portfela.
Kosiarki do trawy STIHL z funkcją mulczowania sprawiają, że mulczowanie jest szczególnie łatwe: koniec z opróżnianiem pełnych pojemników, wyrzucaniem skoszonej trawy czy nawożeniem trawnika. Trawa jest doskonałym nawozem. Podczas mulczowania świeżo skoszone źdźbła są drobno rozdrabniane i natychmiast wyrzucane z powrotem na trawę jako cenny nawóz.
Solidne i kompaktowe kosiarki mulczujące STIHL do pielęgnacji trawników w średnich i dużych ogrodach, są idealne do koszenia i jednoczesnego nawożenia.